قالب کسب و کار شرکت مجازی همراه با مخاطره و پاداش است. با استفاده از تحلیل وات (نقاط قوت، ضعف، فرصتها و تهدیدات) می‌توان مخاطرات و پاداش ها را ارزیابی کرد، نقاط قوت و فرصت امکان ایجاد پاداش را فراهم می‌کنند، در صورتی که نقاط ضعف و تهدید باعث ایجاد مخاطرات می‌شوند. توضیحات مربوط به هر یک از توانایی ها و محدودیت‌های قالب کسب و کار شرکت مجازی در زیر ذکر شده است.

پاداش ها

 • نقاط قوت
  انعطاف پذیری، سنگ بنای شرکت مجازی
  شرکت مجازی با مدیریت هسته‌ای مناسب می‌تواند با انعطاف پذیری بالا و مقرون به صرفه نسبت به توسعه محصول اقدام نماید و فعالیت‌های تامین کنندگان خارجی را به صورتی هماهنگ و مدیریت نماید تا بصورت مؤثر توانایی موجود شرکت با تغییرات همتراز شود. از نمونه های تغییر می‌توان به تطویل یا کوتاه نمودن زمان توسعه یا تغییر در میزان منابع موجود در مراحل مختلف توسعه اشاره نمود.  رابین هوش اولین شرکت دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید. در بعضی از موارد، عوامل خارجی موجب تغییر مسیر توسعه محصول به سمت مسیر جدید می‌شوند، که در صورت مدیریت مناسب شرکت مجازی، به راحتی می‌توان فعالیت ها را هماهنگ با موقعیت جدید ( پاداش ) تغییر داد.
پاداش و مخاطره
 • شرکت مجازی مقرون به صرفه است
  با توجه به قالب شرکت مجازی که شامل کوچک بودن هسته سازمان، هزینه های محدود اداری و توانایی در به کارگیری منابع مفید در هر یک از مراحل توسعه ای است، یک شرکت مجازی، مقرون به صرفه می‌باشد. هنگامی که نیاز به منابع جهت توسعه محصول محدود و مشخص باشد (مانند تحلیل حقوقی یا پتنت)، این امکان برای شرکت فراهم می‌شود که با توجه به نیاز شرکت، از متخصصین باتجربه در زمان و هزینه معین و محدود استفاده نماید.
 • تصمیمات سریع
  با عنایت به محدود و کوچک بودن هسته تصمیم گیران، تصمیمات به صورت کارا و مؤثر اخذ می شود، معمولا افراد تشکیل دهنده هسته اجرایی شرکت مجازی نسبت به مسئولیت ها و اختیاراتشان اطلاعات کامل دارند که منجر به اخذ تصمیم سریع می شود.
 • دسترسی سریع به بهترین افراد متخصص و شایسته
   در هر زمان، شرکت مجازی می تواند از افراد بالیاقت و دارای علم روز موجود در بازار که در خارج از شرکت فعال هستند، استفاده نماید. که خود جزعی از پاداش ها است. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی شرکت رابین هوش می‌توانید به کسب و کار خود رونق ببخشید.
پاداش و مخاطره
 • سرعت در تغییر اندازه شرکت
  به دلیل اینکه تأمین کننده منابع خارجی یک کارمند استخدامی در شرکت نیست، لذا شرکت مجازی می تواند به راحتی نسبت به افزایش یا کاهش اندازه شرکت در راستای بهینه سازی بهره بگیرد. این نوع تعامل با تأمین کنندگان خارجی از طریق شرط خاتمه قرارداد که مورد قبول طرفین خواهد بود، صورت می گیرد.

فرصت ها

 • توسعه سریع محصول
  شرکت مجازی می تواند با برنامه ریزی صحیح به منابع مورد نیاز مانند بهره گیری از متخصصان متبحر و مجهز به دانش روز به بهترین نحو ممکن بهره ببرد. برای اطلاع از قیمت دیجیتال مارکتینگ بر مبنای هوش مصنوعی کلیک کنید.
 • بهره گیری از ایده ها و نوآوری های جدید و بدیع
  بهره گیری از ایده ها و نوآوری های جدید، این فرصت و امکان را به شرکت مجازی می دهد که شرکت نیازی به سرمایه گذاری سنگین اولیه در زمینه های زیر ساختار، تجهیزات، موادو افرادندارد.
 • ذی نفعان شایسته
  به خاطر ماهیت شرکت مجازی، معمولا سهامداران دارای تجربه و شایستگی های خاص بوده که شبکه مناسبی را تشکیل می دهند. استفاده مناسب از این امکان، فرصت خوبی را برای شرکت ایجاد می نماید.
 • استفاده صحیح از منابع مالی
  شرکت مجازی با استفاده منابع مالی به صورت منعطف و مقرون به صرفه، از به کارگیری بهینه منابع در توسعه محصول اطمینان حاصل می کند.

مخاطره

 • نقاط ضعف

میزان سرمایه گذاری کافی دیده نشده است
مناسب ترین قالب در استارت آپ های کوچک، قالب شرکت مجازی است. با توجه به اینکه ریسک و مخاطره همواره در ارتباط با مراحل استارت آپ است، تمایل سرمایه گذاران به سرمایه گذاری کوتاه مدت است. توسعه محصول نیازمند دستیابی به مایلستون های معین برای دریافت تأمین مالی مداوم است. با عنایت به اینکه سرمایه گذاری محدود بوده و ادامه تأمین مالی بر اساس مایلستونهای پروژه باشد، لذا موقعیتی پدید می آید که تأمین مالی شرکت فقط برای دوره محدودی تضمین شده، در صورتیکه مقدار قابل توجهی از منابع برای مراحل نهایی پروژه مورد نیاز است. همچنین مدیریت جهت کسب منابع مورد نیاز برای به پایان رساندن مراحل توسعه، مجبور به اخذ تصمیم «فروش اضافی» می شود.

عدم امکان شناسایی و به کارگیری تأمین کنندگان منابع خارجی
استفاده از تأمین کنندگان منابع خارجی زیربنای فعالیت شرکت مجازی است. در واقع چالش شرکت، شناسایی و فهرست نمودن تأمین کنندگان مورد نیاز فعالیتهای شرکت است. شناسایی تأمین کنندگان خارجی با تیم هسته ای با تجربه و شایستگی لازم و آشنا به شبکه سازی، وظیفه شرکت مجازی است و چالش اینجا مطرح می شود که تأمین کنندگان با قابلیت موردنظر در دسترس باشند.  اگر می‌خواهید برای تبلیغ کسب وکارتان در شبکه های اجتماعی از رقبایتان پیشی بگیرید روی ارتباط سریع با سلبریتی ها کلیک کنید. همچنین در بعضی اوقات شرکت نیاز به تخصص بسیار خاصی دارد که کم و بیش یافتن تأمین کنندگان متخصص کار دشواری خواهد بود. چنین موقعیت هایی باعث به وجود آمدن مشکل و ایجاد نقاط ضعف بالقوه می شود.

عدم امکان شناسایی و به کارگیری تأمین کنندگان منابع خارجی
استفاده از تأمین کنندگان منابع خارجی زیربنای فعالیت شرکت مجازی است. در واقع چالش شرکت، شناسایی و فهرست نمودن تأمین کنندگان مورد نیاز فعالیتهای شرکت است. شناسایی تأمین کنندگان خارجی با تیم هسته ای با تجربه و شایستگی لازم و آشنا به شبکه سازی، وظیفه شرکت مجازی است و چالش اینجا مطرح می شود که تأمین کنندگان با قابلیت موردنظر در دسترس باشند. همچنین در بعضی اوقات شرکت نیاز به تخصص بسیار خاصی دارد که کم و بیش یافتن تأمین کنندگان متخصص کار دشواری خواهد بود. چنین موقعیت هایی باعث به وجود آمدن مشکل و ایجاد نقاط ضعف بالقوه می شود.

برقراری ارتباط زمانی و مکانی
همزمان بودن طبق تعریف کلی، معمولا محل تأمین کننده منابع خارجی، بیرون از شرکت مجازی است. محل فیزیکی آن‌ها ممکن است در نزدیکی شرکت باشد، بنابراین امکان ملاقاتها كم و بیش امکان پذیر است. ولی اگر مکان تامین کننده منبع خارجی نسبت به محل شرکت و بیش امکان پذیر است. وی از فاصله زیاد داشته باشد، در نتیجه نمی توان به میزان دلخواه با آن‌ها جلسه حضوری برگزار نمود، که در این حالت با تماس تلفنی و جلسات ویدیویی و همچنین برنامه ریزی جهت برگزاری جلسات حضوری امکان ارتباط را می توان مهیا نمود.

برقراری ارتباط زمانی و مکانی با اختلاف زمانی
درصورتی که ساعات کاری شرکت تأمین کننده منبع خارجی نسبت به شرکت مجازی دارای اختلاف زمانی باشد، امکان برقراری تماس تلفنی یا ویدئو کنفرانس به دلیل اختلاف زمان با مشکلاتی روبه رو می شود، به طور مثال اتمام کار اداری شرکت مجازی مصادف با شروع کار اداری تأمین کننده است. این وضعیت چالش هایی برای ادامه پروژه ایجاد می نماید لذا طراحی ها و برنامه ریزی های لازم برای ایجاد درک دوطرفه از پروژه و توسعه هایش را طلب می نماید. عدم حضور افراد متخصص و شایسته در داخل شرکت عدم حضور دانش و متخصصان فنی در داخل شرکت به عنوان یک نقطه ضعف محسوب می شود که جهت کنترل و ارزیابی و درک همه جزئیات فرایند توسعه محصول توسط هسته مرکزی مدیریت مشکلاتی را ایجاد می نماید.

نیاز به جایگزین
همان طوری که در بالا شرح داده شد، در زمان ارزیابی روش و نتایج فنی نیاز به نظر دوم می‌باشد. در بعضی از مواقع فهرست نمودن شایستگی های موجود برای دسترسی امکان پذیر نیست. موضوع مهم بعدی این است که از رقبا به عنوان جایگزین تأمین کننده منبع خارجی نباید استفاده نمود، زیرا در این حالت ممکن است به علت وجود رقابت، انجام صحیح مسئولیت صورت نگیرد.

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌ی کسب وکار مجازی کلیک کنید.

پاداش و مخاطره