مدل کسب و کار الکترونیکی را می‌توان روشی تعریف کرد که به موجب آن، سازمان منابع خود را ایجاد کرده و مورد استفاده قرار می‌دهد تا ارزش بهتری را به نسبت رقبا به مشتریان پیشنهاد دهد و از این طریق درآمد زایی کند. مدل کسب و کار توضیح می‌دهد که سازمان چگونه درآمدزایی می‌کند و قصد دارد در بلند مدت چگونه این کار را انجام دهد. مدل کسب و کار را می‌توان به عنوان سیستمی توصیف کرد که متشکل از مؤلفه ها، روابط بین مؤلفه‌ها و پویایی آن‌ها است.
با ظهور فناوری های اینترنتی، تعداد زیادی استراتژی کسب و کار مبتنی بر اینترنت Pure Play و مدل های کسب و کار الکترونیکی مرتبط ظهور کرده و نیروی اصلی کسب و کار جهانی شده‌اند. مثال هایی از کسب و کارهای مبتنی بر اینترنت Google eBay Yahoo ،  Pure Play و Amazon هستند. رابین هوش اولین شرکت دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
به طور همزمان، بنگاه های سنتی موجود از قبیل GE و آژانس های دولتی نیز دارای استراتژی مبتنی بر اینترنت فعال، درصدد شکل دهی مجدد استراتژی های بنگاه و مدل های کسب و کار خود هستند (با استفاده از استراتژی های تغییر مدل تجدید و توسعه Linder و Cantrell (2000). استراتژی کسب و کار مبتنی بر اینترنت عمومأ موسوم به استراتژی تجارت الکترونیکی، کسب و کار الکترونیکی و یا استراتژی کسب و کار الکترونیکی است. استراتژی کسب و کار الکترونیکی توسط استراتژی فناوری اطلاعات اینترنتی فعال می‌شود. مدل های کسب و کار برای پیاده سازی استراتژی کسب و کار الکترونیکی، مدل های کسب و کار الکترونیکی نامیده می‌شوند

مدل های کسب و کار الکترونیکی

Aftah و Tucci  بیان می‌کنند که مدل کسب و کار الکترونیکی باید هشت عامل را برای درآمدزایی مد نظر قرار دهد:

 1. ارزش مشتری (پیشنهادی متمایز یا ارائه یک پیشنهاد ارزش کم هزینه)
 2. محدوده (کدام بخش از مشتریان و کدام محصولات و خدمات)
 3. قیمت پیشنهادی
 4. منابع درآمد
 5. سیستم فعالیت‌های مرتبط و وابسته که ارزش مشتری را ایجاد می‌کنند.
 6. پیاده سازی (چه منابعی مورد نیاز است. انسان ها، سازمان‌ها و سیستم‌ها و این‌ها چگونه با استراتژی کسب و کار هم تراز می‌شوند)
 7. قابلیت ها (چه مهارت‌هایی مورد نیاز است)
 8. دوام پذیری (منحصر به فرد بودن و تقلید ناپذیری مدل کسب و کار).

 Weill و Vitale (۲۰۰۱) مدل کسب و کار الکترونیکی را به عنوان توضیح نقش ها و روابط بین مصرف کنندگان، مشتریان، همکاران و تأمین کنندگان تعریف می‌کنند که جریان های اصلی محصول، اطلاعات، پول و مزایای اصلی مشارکت کنندگان را تعیین می کند.اگر می‌خواهید برای تبلیغ کسب وکارتان در شبکه های اجتماعی از رقبایتان پیشی بگیرید روی ارتباط سریع با سلبریتی ها کلیک کنید. Amit و Zott مدل کسب و کار الکترونیکی را متشکل از سه مؤلفه می‌دانند:

 1. محتوا (محصولات و اطلاعات مبادله شده و منابع مورد نیاز برای تسهیل تبادل
 2. ساختار (رابطه بین ذینفعان تراکنش)
 3. حاکمیت تراکنش (کنترل جریان های محصولات، اطلاعات و منابع و شکل وابستگی قانونی). روش های متفاوت و زیادی برای توصیف و طبقه بندی مدل های کسب و کار وجود دارد.
مدل های کسب و کار الکترونیکی

 Weill و Vitale پیشنهاد کردند که تعداد محدودی از مدل های کسب و کار الکترونیکی بنیادین وجود دارد که روش متفاوتی را برای انجام کسب و کار الکترونیکی می‌پذیرند. سازمان ها می‌توانند این مدل های پایه‌ای کسب و کار را به عنوان بلوک های سازنده برای ساختن مدل های کسب و کار الکترونیکی مناسب و نوآوری ها با استفاده از شایستگی‌های خود به عنوان هدایت کننده این موضوع ترکیب کنند. به طور خاص، Weil و Vitale  هشت مدل کسب و کار الکترونیکی پایه‌ای را تعیین کردند که اساس انجام کسب و کار به صورت الکترونیکی را توضیح می‌دهند:

 1. فروش مستقیم به مشتریان
 2. تأمین کننده خدمت کامل
 3. کل سازمان
 4. واسطه
 5. زیرساخت مشترک
 6. جامعه مجازی
 7. یکپارچه ساز شبکه ارزش
 8. تأمین کننده محتوا

 Weill و Vitale سیستم مدیریت دانش را به عنوان حیاتی ترین خدمت از خدمات زیرساخت فناوری اطلاعات مورد نیاز برای هر مدل کسب و کار تعیین کردند. سیستم مدیریت دانش مورد نیاز تأمین کنندگان محتوایی همانند، Amazon، مدل های کسب و کار برای ایجاد و تأمین محتوا (اطلاعات، محصولات یا خدمات به شکل دیجیتال به مشتریان است. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی شرکت رابین هوش می‌توانید به کسب و کار خود رونق ببخشید.
در کسب و کار الکترونیکی، فناوری اطلاعات عامل فعال کننده یا تبدیل کننده روش های جدیدی است که سازمان می‌تواند توسط آن‌ها خدمات خود را به طور خلاق، راحت و مقرون به صرفه به مشتریان پیشنهاد داده و قدرت را در دستان آن‌ها قرار دهد. ما هشت مدل کسب و کار الکترونیکی Weill و Vitale از جنبه های مدل عملیاتی، زیرساخت فناوری اطلاعات، منبع درآمد و عوامل حیاتی موفقیت را مرور می‌کنیم.

 1. فروش مستقیم به مشتری

  مشخصه متمایز این مدل این است که خریدار و فروشنده مستقیم ارتباط برقرار می‌کنند و نه با واسطه. فروشنده ممکن است خرده فروش، عمده فروش یا سازنده باشد. مشتری ممکن است فرد یا بنگاه باشد. مثال هایی از فروش مستقیم به مشتری، شرکت کامپیوتری ) Dell ) و شرکت Gap هستند. برای اطلاع از قیمت دیجیتال مارکتینگ بر مبنای هوش مصنوعی کلیک کنید.

 • زیرساخت مدل مستقیم به مشتری مستلزم اتصال الکترونیکی گسترده با مشتری از جمله سیستم های پرداخت Online است. تعداد زیادی از پیاده سازی های مستقیم به مشتریان شامل اکسترانتی هستند که اجازه می‌دهند تا صفحات وب اختصاصی را برای مشتریان بنگاه به بنگاه (B2B) فراهم کنند. عملیاتی کردن کسب و کار الکترونیکی مستقیم به مشتری مستلزم سرمایه گذاریی وسیع برای معادل سازی آن با یک فروشگاه، وب سایت است. کسب و کارهای مستقیم به مشتری، میلیون‌ها دلار را برای توسعه وب سایت های سهل الاستفاده با هدف توسعه تجربه خرید بر خط بنگاه به مصرف کننده (B2C یا B2B صرف می‌کنند.  Land ‘ s End یک ویژگی را فراهم کرده است که افراد می‌توانند مدل سه بعدی از خود را ایجاد و با ذخیره کردن آن، لباس ها را به طور الکترونیکی امتحان نمایند.

 Weill و Vitale در تحقیق میدانی خود دریافتند که سازمان های دارای ابتکارات کسب و کار الکترونیکی نیازمند به سرمایه گذاری بیشتر در سه حوزه خدمات زیرساخت ذیل هستند، زیرساخت کاربردی، ارتباطات و مدیریت فناوری اطلاعات سازمان های مستقیم به مشتری نیاز به فرآیند تراکنش پرداخت برای پردازش پرداخت های مشتری Online، برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) برای پردازش تراکنش های مشتری، زیرساخت جریان کار برای بهینه سازی کارایی فرآیند کسب و کار، خدمات شبکه ارتباطی که همه نقاط در سازمان را به یکدیگر و بیرون سازمان (غالبأ با استفاده از پروتکل TCP / IP ) متصل می‌کنند، نصب و نگهداری ایستگاه های کاری و شبکه های محلی پشتیبانی کننده از تعداد زیادی از افراد مورد نیاز برای مدل مستقیم به مشتری و توافق‌های سطح خدمات بین بنگاه و گروه فناوری اطلاعات یا برون سپاری دارد تا از سیستم های مورد نیاز برای مدل اطمینان حاصل کرده، آن‌ها را پایش نموده و بهبود دهد.

 • منابع درآمد. منبع اصلی درآمد در این مدل، معمولا فروش مستقیم به مشتریان است. درآمدهای مکمل نیز ناشی از تبلیغات، فروش اطلاعات به مشتری و کمیسیون جایگذاری محصول است.
 • عوامل بحرانی موفقیت. عوامل بحرانی موفقیت، کارهایی هستند که سازمان باید انجام دهد تا شکوفا شود. فهرست عوامل بحرانی موفقیت برای مدل فروش مستقیم به مشتری عبارتند از: ایجاد و حفظ آگاهی مشتری به منظور ایجاد حجم بحرانی مورد نیاز از کاربران برای پوشش هزینه های ثابت برقراری ارتباط الکترونیکی؛ کاهش هزینه های جذب مشتری؛ تلاش برای ارتباط با مشتری و درک نیازهای تک تک مشتریان؛ افزایش خریدهای تکراری و میانگین اندازه تراکنش؛ فراهم آوردن پردازش سریع و کارآیی تراکنش ها، اجرا و پرداخت؛ حصول اطمینان از امنیت کافی برای سازمان و مشتریان آن و فراهم آوردن رابط‌هایی که سهولت استفاده را با تجربه ای عالی ترکیب کرده و چندین کانال را تلفیق می‌کنند.
مدل های کسب و کار الکترونیکی