معمولا واژه محصول به آیتم یا خدمتی گفته می شود که توسعه آن کامل شده و با قیمت مشخصی آماده فروش در بازار باشد. اگر محصول، خودرو باشد، انتظار می‌رود که قابل استفاده باشد. رابین هوش اولین شرکت دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
مانند امکان رانندگی و از نقطه نظر عملیاتی، انجام وظیفه کند. یک محصول میانه (مانند نمونه اولیه محصول) معمولا قابل فروش در بازار به مشتری نهایی نیست، زیرا ممکن است به صورت کامل توسعه نیافته و همچنین طبق انتظارات نهایی از آن محصول عملیاتی نباشد.
یک محصول کاندید شده می‌تواند در یک شرکت نوآورانه کوچک تولید شود و نتایج و خروجی آن که اغلب نمونه اولیه محصول با فناوری پیشرفته‌ای است به عنوان محصول قابل استفاده برای کاربر نهایی قابل فروش در بازار نباشد. استراتژی شرکت های کوچک باید به این صورت باشد که محصول را به سطح معینی از شایستگی لازم برساند و در انتها حق فروش یا صدور مجوز را به شرکت بزرگ (مجوز گیرنده) ارائه نماید.
انتظار می‌رود که صاحب الامتياز مجوز، جهت ادامه توسعه محصول و تبدیل آن به محصول قابل ارائه و فروش به کاربر نهایی، فعالیت های موردنظر را ادامه دهد. در این بخش ، « محصول » به نمونه اولیه گفته می‌شود و گروهی از شرکت ها که تمایل به ارزیابی و توسعه نمونه اولیه را دارند، « بازار » را تشکیل می‌دهند.

محصول و بازار

بازگشت سرمایه

سرمایه گذاران ممکن است به دلایل زیادی در یک شرکت سرمایه گذاری کنند، ولی انگیزه اصلی، همیشه دستیابی به بازگشت مالی سرمایه گذاریشان است. معمولا وقتی یک سرمایه گذار خارجی در شرکتی سرمایه گذاری می‌کند در ازای آن، شرکت برگه سهم جدید صادر می‌کند. بازگشت سرمایه بر اساس میزان پول سرمایه گذاری شده و سود مورد انتظار بر مبنای افزایش ارزش شرکت و ارزش سهام شرکت می‌باشد. هدف سرمایه گذار کسب بازگشت سرمایه است که از فرآیند فروش کالا به دست می‌آید، که معمولا به این فرآیند، فرآیند خروج نیز می‌گویند.
شرکت مجازی فعالیت‌های متفاوتی در راستای افزایش ارزش شرکت انجام می‌دهد از جمله فعالیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
تکمیل فرم درخواست پتنت جدید، انجام آزمایش‌ها و فعالیت‌های توسعه ای که به وسیله کارامدسازی و افزایش قابلیت محصول منجر به افزایش ارزش شرکت می‌شوند.  با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی شرکت رابین هوش می‌توانید به کسب و کار خود رونق ببخشید.
زمانی که شرکت مجازی پروژه را از لحاظ ارزشی به نقطه مشخص و مورد انتظار می‌رساند، معمولا سرمایه گذاران درخواست خروج می‌کنند. واژة خروج به معنای تبدیل ارزش محصول به ارزش مالی است، زیرا قیمت سهام بالاتر از قیمت خریداری شده سرمایه گذارشده، و سرمایه گذار به سود موردنظر رسیده و بازگشت سرمایه اتفاق افتاده است.

محصول و بازار

مخاطره

شرکت از منابع متعدد مالی برای توسعه محصول استفاده می‌کند که از چندوجه می‌توان آن را تشریح کرد. اگر می‌خواهید برای تبلیغ کسب وکارتان در شبکه های اجتماعی از رقبایتان پیشی بگیرید روی ارتباط سریع با سلبریتی ها کلیک کنید.
بعضی اوقات، شرکت های کوچک (شرکت های مجازی ) با محصول غیربالغ (نمونه اولیه در مراحل ابتدایی) که توسط آزمایش های محدود مورد ارزیابی قرار گرفته، شروع به فعالیت می‌نمایند. این آزمایش ها اغلب برای تخمین این موضوع که آیا نمونه اولیه به حد کافی آماده برای توسعه بیشتر و تبدیل شدن به محصول را دارد، شروع می‌شود. بنابراین در شروع فرآیند توسعه، تنها تعداد اندکی آزمایش ها برای ارزشیابی نمونه اولیه محصول صورت می‌گیرد که موجب بروز عدم اطمینان‌هایی در مورد انتظارات نمونه اولیه می‌شود و ریسک افزایش می‌یابد. چون ممکن است آزمایش های اصلی عمل نکرده و در نتیجه قیمت تخمین زده قبلی کاهش یابد.
هنگامی که آزمایش های بیشتری صورت گیرد، نمونه اولیه ارزش بیشتری گرفته و درنتیجه ریسک کمتر و قیمت بالاتر می‌رود (با فرض موفقیت آزمایش ها). همچنین، آزمایش های مداوم با هدف ارزش گذاری بیشتر نمونه اولیه، کاهش ریسک و افزایش قیمت صورت می گیرند. البته ریسک این موضوع وجود دارد که آزمایش های مداوم با شکست مواجه شده، که نشان دهنده عدم موفقیت نمونه اولیه نسبت به انتظارات بوده است که در این مواقع ارزش نمونه اولیه کاهش یافته و بعضی اوقات کاملا از بین می‌رود. به طور خلاصه، توسعه های مداوم نمونه اولیه محصول، امکان بالا رفتن ارزش محصول می‌شود.
همچنین این آزمایش های ممکن است نشان دهد که نمونه اولیه محصول دارای هیچ کاربرد عملی نبوده و ارزش‌اش را از دست بدهد. شرکت مجازی، ریسک شکست در طی توسعه نمونه اولیه را برعهده می‌گیرد. درنتیجه ریسک و مخاطرة كم، باعث افزایش قیمت شده و مخاطره بالاتر باعث کاهش قیمت می‌شود.

پیشنهاد به بازار و ارزشیابی شرکت / پروژه

معمولا تصمیم فروش یا صدور مجوز از طریق فرایند خروج توسط هیأت مدیره یا جلسات عمومی شرکت اخذ می‌شود. زمانی که این تصمیم گرفته شود سؤال بعدی ارزش گذاری است (مثال: ارزش محصول نمونه اولیه محصول چه میزان است؟). در واقع جواب دادن به این سؤال بسیار مشکل است چون بسیاری از پروژه ها جدید می‌باشند و هیچ نشانه‌ای برای تخمین قیمت محصول وجود ندارد. همچنین فروشنده می‌خواهد تا حد امکان قیمت بالا برای محصول انتخاب کند و خریدار می‌خواهد تا حد امکان قیمت محصول را کاهش دهد.
در صورت نهایی شدن گفت و گوی طرفین، قیمت پروژه نهایی می‌شود. اغلب در ابتدای فرایند خروج، یک درخواست از خریدار به فروشنده ارسال می‌شود.برای اطلاع از قیمت دیجیتال مارکتینگ بر مبنای هوش مصنوعی کلیک کنید.
اغلب در ابتدای فرایند خروج، یک درخواست از خریدار به فروشنده ارسال می‌شود تا قیمت مورد انتظار فروشنده تعیین شود. قیمت گذاری پروژه صنعتی پیچیده، برخلاف قیمت گذاری محصولات ساده، چندین عامل مهم دارد که بایستی قبل از انتخاب قیمت و مذاکره صورت گیرد، به عنوان مثال تعیین ساختار معامله قبل از ورود به مذاکره، موضوعی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

چندین مؤلفه در ارزش گذاری پروژه ها وجود دارد. بعضی از این مؤلفه‌های ارزش پروژه را با توضیحات مربوط به بخش بیوفناوری نشان می‌دهد که شامل مذاکرات در طی مجوزدهی می‌باشد.
زمانی که محصول برای بار اول به بازار پیشنهاد می‌شود، قیمت (ارزش گذاری) و محتوای آن، دو عامل اصلی در پیشنهاد به بازار است. محتوا می‌تواند شامل چندین عامل باشد  و در زمان مذاکره نیز تغییر نماید. به عنوان مثال در صورتی که خریدار تمایل به کاهش ارزش و قیمت محصول داشته باشد، مسلما حیطه‌های جغرافیایی که محصول موردنظر می‌تواند فروخته شود، کاهش می‌یابد.
تعیین قیمت پیشنهادی به بازار مشکل تر از تهیه محتواست. اغلب محصول مجوز داده شده منحصر به فرد و بدیع و نوآورانه است و تاکنون هیچگونه معامله کسب و کاری در این زمینه انجام نشده است و در نتیجه اطلاعاتی در مورد قیمت وجود ندارد. با این اوصاف، از طریق بعضی از منابع خارجی می‌توان نسبت به شناسایی بعضی از معاملات و ارقام که کم و بیش مربوط به تخمین اندازه بازار است دست یافت تا در تعیین نقطه شروع مؤلفه قیمت به کار رود. همچنین استفاده از هوش رقابتی برای جست وجو و به دست آوردن اطلاعات خارجی پیشنهاد می‌شود.

قیمت + محتوا = پیشنهاد

یکی از راه‌های تعیین قیمت، محاسبه ارزش خالص فعلی پروژه است. به وسیله روش های تعیین شده و داشتن همه اطلاعات شامل، زمان دسترسی به بازار، هزینه دسترسی به بازار، اندازه بازار (در صنعت دارویی، تعداد بیماران جهت درمان)، قیمت گذاری محصول نهایی، ریسک شکست در زمان مراحل توسعه محصول، سودها مالی و سایر موارد امکان محاسبه قیمت بوجود می‌آید. محاسبه ارزش خالص فعلی، فرایند بسیار پیچیده ای است که شامل موارد غیر مطمئنی است که موجب شکست پروژه می‌شود. در زمان توسعه محصول نوآورانه، تخمین ریسک بسیار مشکل است.

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌ی کسب وکار مجازی کلیک کنید.

محصول و بازار