مانگودیبی MongoDB

مانگودیبی MongoDB بی شرکت نرم افزاری نسل دهم (10gen ) توسعه MongoDB را در سال 2007 به عنوان مؤلفه‌ای از یک پلت فرم برنامه‌ریزی شده به عنوان یک محصول خدماتی آغاز کرد. در سال 2009 ، این شرکت به یک مدل توسعه منبع باز منتقل شد و این شرکت پشتیبانی تجاری و سایر خدمات را ارائه داد. در سال 2013 ، کمپانی نسل دهم نام خود را به  MongoDB مانگودیبی تغییر داد . در 20 اکتبر 2017 ، MongoDB مانگودیبی تبدیل به یک شرکت معامله عمومی شد که در NASDAQ به عنوان MDB با قیمت 24 دلار در هر سهم قرار گرفت.

مانگودیبی MongoDB ساختار منعطفی دارد و بیشتر در پروژه هایی با حجم بالای داده استفاده می‌شود. این پایگاه داده پلتفرمی متن باز و رایگان است و با مدل داده‌ های مستند گرا (Document – Oriented) کار می‌کند و در ویندوز، مکینتاش و لینوکس قابل استفاده است. مقادیر داده ای ذخیره شده در مانگودیبی، با دو کلید اولیه (Primary Key) و ثانویه (Secondary Key) مورد استفاده قرار می‌گیرند.
مانگودیبی MongoDB شامل مجموعه‌ای از مقادیر است. این مقادیر به صورت سندهایی (Document) هستند که با اندازه‌های مختلف، انواع مختلفی از داده ‌ها را در خود جای داده‌اند. این مسئله باعث شده که مانگودیبی بتواند داده هایی با ساختار پیچیده مانند داده‌های سلسله مراتبی و یا آرایه ای را در خود ذخیره کند.
این پایگاه داده برای تقسیم داده‌ ها و مدیریت بهتر سیستم از شاردینگ (Sharding) استفاده می‌کند. شاردینگ به معنی تکه تکه کردن است و در لود بالای شبکه انجام می‌شود. به گونه‌ای که دیتابیس به چند زیربخش تقسیم می‌شود تا روند پاسخ دهی به درخواست هایی که از سمت سرور می‌آید، راحت‌تر شود.

برای دانلود مقاله کلیک کنید.