جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی با هدف بزرگ است که مبتنی بر کلاس ، شی گرایی است.زبان برنامه نویسی جاوا به گونه‌ای طراحی شده است که تا حد امکان به اجرای کدهای کمترین وابستگی را برای توسعه دهندگان داشته باشد. این موضوع به توسعه دهندگان نرم افزارها اجازه می‌دهد یک بار کدهایشان را بنویسند و بارها در هر نقطه که نیاز داشتند اجرا کنند . به این بدین معنی است که کد جاوا کامپایل شده می‌تواند بر روی تمام سیستم عامل هایی که جاوا را پشتیبانی می‌کنند بدون نیاز به اجرای کد مجدد برنامه را اجرا کنند. برنامه های جاوا معمولاً با بایت کد ساخته می‌شوند که می‌تواند بدون توجه به معماری رایانه ، روی هر دستگاه مجازی جاوا (JVM) اجرا شود. نوع نوشتاری کد جاوا شبیه C و C ++ است اما امکانات کمتری نسبت به هرکدام از آن‌ها دارد. از سال 2019 ، طبق برنامه GitHub ، جاوا یکی از محبوب‌ترین زبان های برنامه نویسی بود که مورد استفاده قرار می‌گرفت ، به ویژه برای برنامه های تحت وب سرویس دهنده  سرویس دهنده وب ، با 9 میلیون توسعه دهنده گزارش شده است .
جاوا در ابتدا توسط جیمز گوسلینگ در Sun Microsystems (که از آن زمان توسط اوراکل تولید شده بود) توسعه داده شد و در سال 1995 به عنوان یکی از اجزای اصلی پلتفرم جاوا Sun Microsystems منتشر شد. تهیه کننده اصلی و مرجع کامپایلرهای جاوا ، ماشین‌های مجازی و کتابخانه‌های کلاس در ابتدا توسط Sun تحت مجوزهای اختصاصی منتشر شد. از ماه مه 2007 ، مطابق با مشخصات فرآیند انجمن جاوا ، Sun بسیاری از فناوری های جاوا خود را تحت مجوز عمومی GNU مجزا کرده بود.برای اطلاع از قیمت دیجیتال مارکتینگ بر مبنای هوش مصنوعی کلیک کنید.
جاوا اسکریپت زبان برنامه‌نویسی پویا و مبتنی بر شی (Object-based) است که هم سمت کاربر و هم سمت سرور، برای ایجاد تعمال با صفحات وب به کار می‌رود. جایی که HTML و CSS ساختار اولیه و ظاهر صفحات وب را تعیین می‌کنند، جاوا اسکریپت نحوه عملکرد صفحات وب را کنترل می‌کند.
جاوا اسکریپت، تجربه کاربر را از صفحه وب با تبدیل آن از یک صفحه استاتیک به یک صفحه تعاملی بهبود می‌بخشد. بطور خلاصه، جاوا اسکریپت به صفحات وب رفتار می‌بخشد.
جاوا اسکریپت به کاربران اجازه می‌دهد تا با صفحات وب ارتباط برقرار کنند. تقریبا هیچ محدودیتی برای چیزهایی که می‌توانید با جاوا اسکریپت در یک صفحه وب انجام دهید وجود ندارد.

برای دانلود مقاله کلیک کنید.