سازمان استفاده کننده از مدل تأمین کننده خدمت کامل، پوشش کامل نیازهای مشتری را در حوزه خاصی، به شکل تلفیقی از طریق یک نقطه تماس برآورده می‌کند. این حوزه می‌تواند آن قسمت از نیازهای مشتری باشد که مستلزم چندین محصول و خدمت، از قبيل خدمات مالی، درمانی با مواد شیمیایی صنعتی است. تامین کننده خدمت کامل با فراهم آوردن محدوده کاملی از محصولات که منشا داخلی و خارجی دارد، ارزش افزایی کرده و آن‌ها را با استفاده از کانال انتخاب شده توسط مشتری ادغام می‌کند. مثال هایی از تأمین کننده خدمت کامل، Prudential Advisor و شرکت GE Supply هستند. برای اطلاع از قیمت دیجیتال مارکتینگ بر مبنای هوش مصنوعی کلیک کنید.

  • زیرساخت. تقریبا همه بنگاه ها در این مدل می‌خواهند که 100% کسب و کار مشتریان خود با حداقل تا حدی از آن کسب و کار را که می‌توانند به طور سودآور مدیریت کنند، به دست آوردند. با این حال تعداد تأمین کنندگان خدمت کامل همچنان اندک است. یکی از دلایل این موضوع، زیرساخت مورد نیاز است. بخشی از زیرساخت که در اکثر کسب و کارها وجود ندارد؛ غالبا پایگاه داده حاوی اطلاعات درباره مشتری و محصولاتی است که مشتری در اختیار دارد. بدون در اختیار داشتن این داده ها، تأمین کننده رابطه تنگاتنگی با مشتری نداشته و بنابراین بخشی از تراکنش های مشتری احتمالا به طور مستقیم با سایر تأمین کنندگان رخ می‌دهد. همه تراکنش های مهم با مشتریان که در هر کانال یا واحد کسب و کاری رخ می‌دهد، باید در پایگاه داده سطح سازمان ثبت شود. Weill و Vitale در تحقیق میدانی خود، پایگاه های داده و انباره های داده را به عنوان بخشی از مهم‌ترین خدمات زیرساخت مرتبط با مدل تأمین کننده کسب و کار تعیین کردند. سایر خدمات زیرساخت مهم شامل این موارد هستند: 1- توانایی ارزیابی پیشنهادها برای نوآوری ها در ۲- سیستم های اطلاعاتی جدید به منظور هماهنگ کردن سرمایه گذاری های فناوری اطلاعات در سازمانی که چندین فعالیت با نقطه تماس واحدی برای مشتری دارد؛ ۳- مدیریت متمرکز ظرفیت زیرساخت فناوری اطلاعات برای تلفيق در چندین واحد کسب و کار درون سازمان و تأمین کنندگان شخص ثالث چرا که اگر هر واحد کسب و کار نیازهای فناوری اطلاعات خاص خود را بهینه سازی کند، مدل تأمین کننده خدمت کامل به آسانی عملی نیست؛ 3- نصب و نگهداری ایستگاه های کاری و شبکه های محلی برای عملیاتی کردن کسب و کار Online که همه واحدهای کسب و کار و تأمین کنندگان شخص ثالث را مرتبط می‌کند؛ ۴- پشتیبانی الکترونیکی برای گروه‌ها به منظور هماهنگ کردن تیم های چند وظیفه‌ای مورد نیاز برای پیاده سازی این مدل و تعیین و آزمودن فناوری های جدید برای یافتن روش های مقرون به صرفه برای تحویل این مدل کسب و کار پیچیده به مشتری از طریق چندین کانال.
تأمین کننده خدمت
  • منابع درآمد. تأمین کننده خدمات کامل، از طریق فروش محصولات خاص خود و محصولات دیگران و احتمالا به وسیله حق عضویت سالیانه، کارمزدهای مدیریتی، کارمزدهای تراکنش، کمیسیون های محصولات شخص ثالث، کارمزدهای تبلیغات یا فهرستی از تأمین کنندگان شخص ثالث و کارمزدهای مربوط به فروش داده های تجمیع شده درباره مشتریان، کسب درآمد می‌کند. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی شرکت رابین هوش می‌توانید به کسب و کار خود رونق ببخشید.
  • عوامل بحرانی موفقیت. یک عامل بحرانی موفقیت، نشان تجاری، اعتبار و اعتماد لازم برای مشتری جهت تکیه به سازمان برای نیازهای کامل آن در حوزه مربوطه است. عامل دیگر رابطه مشتری در یک حوزه و تلفيق و ادغام پیشنهاد تعداد زیادی شخص ثالث در یک یا چند کانال است. عامل سوم، در اختیار داشتن داده های بیشتر از مشتری نسبت به هر سازمان دیگری در حوزه مرتبط است. عامل آخر نیز اجرای خط مشی هایی برای حمایت از منافع داخلی و خارجی تأمین کنندگان و مشتریان است.
تأمین کننده خدمت

کل سازمان

یک نقطه تماس برای مشتری کسب و کار الکترونیکی، ماهیت مدل کسب و کار پایه‌ای کل سازمان است. هر چند بسیاری از این نوآوری های تحولی در سازمان های بخش خصوصی رخ داده است اما این مدل به هر دو بخش خصوصی و انتفاعی قابل اعمال است. مثالی از این مدل، ایالت ویکتوریای استرالیا با Business Channel Health Channel است. اگر می‌خواهید برای تبلیغ کسب وکارتان در شبکه های اجتماعی از رقبایتان پیشی بگیرید روی ارتباط سریع با سلبریتی ها کلیک کنید.

  • زیرساخت. برای مدل کل سازمان، زیرساخت باید سیستم های مختلف را در واحدهای کسب و کار مختلف مرتبط کرده و چشم انداز سطح سازمان را برای مدیریت فراهم کند. تحقیق میدانی توسط Weill و Vitale مشخص کرد که خدمات زیرساختی زیر برای پیاده سازی این مدل حائز بیشترین اهمیت هستند. مدیریت متمرکز ظرفیت زیرساخت برای تسهیل یکپارچه سازی و رسیدن به صرفه جویی‌های مقیاسی و تعیین و آزمودن فناوری های جدید برای یافتن روش های جدید جهت یکپارچه سازی سیستم های غالبأ متفاوت در واحدهای کسب و کار متعدد در نقطه تماس مشتری؛ مدیریت داده های کلیدی مستقل از برنامه ها و ایجاد یک انباره متمرکز اطلاعات در سطح سازمان وسایل الکترونیکی خلاصه سازی داده ها از برنامه ها و محیط های مختلف، برای مدیریت پیچیدگی ناشی از به کارگیری یک نقطه تماس برای چندین واحد کسب و کار، توسعه سرویس ERP برای پردازش تراکنش های ناشی از مشتریان در حال تعامل با واحدهای مختلف کسب و کار که غالبا مستلزم یکپارچه سازی یا مرتبط کردن ERPهای مختلف در سازمان است؛ پردازش تراکنش پرداخت بر پایه سطح سازمان یا مرتبط کردن چندین سیستم در واحدهای کسب و کار؛ امکانات پردازش داده در مقیاس بزرگ برای پردازش تراکنش ها از چندین واحد کسب و کار که غالبا برای دستیابی به صرفه جویی های مقایسی و برنامه های کامپیوتری یکپارچه سیار که کانال دیگری را برای مشتری فراهم می کنند، متمرکز است.
  • منابع در آمد. در بخش انتفاعی، درآمدها با تهیه محصولات و ارائه خدمات به مشتری توسط واحدهای کسب و کار حاصل می‌شود. همچنین ممکن است فرصت حق عضویت یا هزینه سرویس سالیانه برای این سطح خدمت وجود داشته باشد. اما در بخش دولتییا هزینه سرویس سالیانه برای این سطح خدمت وجود داشته باشد. اما در بخش دولتی، انگیزش معمولا دو وجهی است: خدمت بهتر و هزینه کمتر. خدمت به جامعه از طریق عملکرد مستمر و بدون وقفه و زمان‌های خدمت سریع‌تر بهبود می‌یابد. تسهیم زیرساخت و حذف نیاز به انجام یک تراکنش در چندین نمایندگی می‌تواند به طور بالقوه هزینه های دولت را کاهش دهد.
  • عوامل بحرانی موفقیت. فهرست ذیل عوامل بحرانی موفقیت برای مدل کل سازمان را توضیح می‌دهد: رفتار متغیر مشتری برای استفاده از مدل جدید، در مقابل اینکه مشتری به تعامل مستقیم با واحدهای مجزا ادامه دهد؛ کاهش هزینه ها در واحدهای مجزای کسب و کار هنگامی که تقاضاهای مستقیم آن کاهش می‌یابد و مدیریت مسائل قیمت گذاری انتقال که به طور اجتناب ناپذیری به وجود می‌آید؛ تغییر چشم انداز واحدهای کسب و کار برای به دست آوردن نمای سطح سازمان که شامل آگاهی گسترده در مورد محصولات، آموزش و فروش چند کانالی است؛ در پیاده سازی یکپارچه، مهندسی مجدد فرآیندهای کسب و کار برای ارتباط با رویدادهای موجود در front end و فرآیندهای بازمانده و سیستم های موجود در back end و یافتن رویدادهای عملی و جذابی که مشتریان می‌توانند به عنوان محرک‌هایی برای دسترسی به سازمان، مورد استفاده قرار دهند.

واسطه ها

از قبیل پورتال ها، عامل‌ها، حراجی ها، تجمیع کننده ها و سایر واسطه ها. کسب و کار الکترونیکی غالبأ به عنوان روش ایده ال برای فروشندگان و خریداران به منظور تعامل مستقیم، کاهش زنجیره های ارزش اقتصاد سنتی، از طریق عدم واسطه گری توسط برخی از اعضای آن‌ها شناخته می‌شود. با این حال، برخی از محبوب‌ترین سایت ها در اینترنت برای مشتریان و کاربران کسب و کار واسطه ها هستند (سایت هایی که بین خریدار و فروشنده قرار می‌گیرند). رابین هوش اولین شرکت دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

خدمات واسطه ها شامل جستجو برای یافتن تأمین کنندگان (محصولات و خدمات)، مشخصه فنی (برای تعیین صفات مهم محصول)، قیمت (برای تعیین قیمت از جمله هزینه های اضافی اختیاری نظیر ضمانت نامه)، تکمیل (برای تکمیل خرید با تحویل محصول یا خدمت)، بررسی برای انجام بررسی فعالیت‌های خریداران و فروشندگان به منظور گزارش قیمت ها و فعالیت‌های گروهی و اطلاع رسانی و تنظیم بازار) و اجرا (برای انجام اقدام مناسب توسط خریداران و فروشندگان). مثال هایی از واسطه ها، مراکز خرید الکترونیکی، عامل های خرید، حراجی‌های ویژه، بازارهای الکترونیکی، حراجی‌های الکترونیکی و پورتال ها هستند.

  • زیرساخت. واسطه ها ارزش را با متمرکز کردن اطلاعات و گرد هم آوردن خریداران و فروشندگان و تکیه بر فناوری اطلاعات به عنوان زیرساخت اولیه ایجاد می‌کنند. Weill و Vitale در مصاحبه‌های میدانی خود دریافتند که مهم‌ترین خدمات زیرساخت برای سازمان های تعقیب کننده مدل کسب و کار بنیادین واسطه عبارتند از: مدیریت دانش، شامل پایگاه های داده دانش و پایگاه‌های داده تماس که تدوین و تسهیم دانش مبتنی بر اطلاعات را در این کسب و کار امکان پذیر می‌کند؛ اجرای خط مشی های اینترنتی و ایمیلی برای حصول اطمینان از کاربرد مناسب و بی تناقض کانال های الکترونیکی به خریداران، فروشندگان و واسطه های شبکه های مربوط به ایستگاه‌های کاری برای پشتیبانی از محصولات و خدمات مدل کسب و کار الکترونیکی؛ مدیریت متمرکز برنامه های کسب و کار الکترونیکی، حصول اطمینان از یکپارچگی و تطابق بین ارائه های محصول؛ برنامه ریزی سیستم های اطلاعاتی برای تعیین کارآمدترین کاربردهای فناوری اطلاعات در کسب و کار و مدیریت پروژه سیستم های اطلاعاتی برای حصول اطمینان از اینکه ارزش کسب و کار از سرمایه گذاری های فناوری اطلاعات به دست می‌آید.
  • منابع درآمد. واسطه می‌تواند درآمدها را از خریداران، فروشندگان یا هر دو کسب کند. فروشندگان ممکن است حق عضویت در فهرست، کارمزد تراکنش، کمیسیون فروش یا هر ترکیب خاصی را پرداخت کنند. به طور مشابه، خریداران ممکن است حق عضویت، کارمزد موفقیت یا کمیسیون فروش را پرداخت نمایند. عوامل بحرانی موفقیت. نیازمندی اصلی برای بقا به عنوان واسطه حجم کافی به کار گیری آن برای پوشش هزینه های ثابت استقرار کسب و کار و زیرساخت مورد نیاز آن است. جذب و حفظ حجم بحرانی مشتریان، عامل اصلی موفقیت است. عامل بحرانی موفقیت دیگر، ایجاد زیرساخت دارای سرعت کافی برای تأمین تقاضاهای فزاینده است.

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌ی فناوری اطلاعات کلیک کنید.

تأمین کننده خدمت