داده های بزرگ همچنین به طور فزاینده‌ای برای بهینه سازی فرآیند های کسب و کار استفاده می‌شوند. خرده فروشان قادر به بهینه سازی سهام خود بر اساس مدل های پیش بینانه از داده های رسانه های اجتماعی، روندهای جستجو در وب و پیش بینی های آب و هوا هستند.
به عنوان مثال، Walmart یکی دیگر از کاربرهای بزرگ پردازش داده های بزرگ است. به غیر از دانستن مواردی دم دستی مانند سود تجاری حاصل از انبار کردن تارت‌ها دم در درست زمانی که هشدار طوفان وجود دارد، داده های بزرگ در حال تغییر این غول خرده فروشی است. در طول اجلاس MIT CFO در بوستون در اواخر سال 2014، لیز کادینگتون معاون مالی Walmart، تأکید کرد که قدرت داده های بزرگ باعث پیشرفت رو به جلوی Walmart شده است و به آن‌ها اجازه می‌دهد از رکود و رخوت دوری کنند.
Walmart از داده های بزرگ برای درک روندهای موجود در رسانه های اجتماعی و همچنین الگوهای خرید در میان انواع مشابه مشتریان و رقبا استفاده می‌کند. برای مثال، آن‌ها از طریق رسانه های اجتماعی آموختند که کیک‌های آبنباتی محبوب مصرف کنندگان است و شرکت قادر بود که به سرعت به تقاضای مشتریان پاسخ دهد.برای اطلاع از قیمت دیجیتال مارکتینگ بر مبنای هوش مصنوعی کلیک کنید.
آن‌ها همچنین سیاست خرید آنلاین خود را بر اساس تحلیل شناسی داده های بزرگ تغییر دادند و حداقل سفارش آنلاین را از 45 دلار به 50 دلار افزایش دادند، در حالی که طیف محصولات آنلاین را توسعه دادند، فرآیند کسب و کار را بهبود و بهینه سازی کردند و تجربه خرید آنلاین را بهبود دادند.

بهبود و بهینه سازی فرآیند های کسب و کار

یکی از فرآیندهای خاص کسب و کار ما که از تحلیل شناسی داده های بزرگ به شدت بهره‌مند شده است، زنجیره تأمین یا بهینه سازی مسیر تحویل است. در اینجا، حسگرهای موقعیت یابی جغرافیایی و ردفاشگر برای ردیابی کالاها یا وسایل نقلیه تحویل و بهبود و بهینه سازی مسیرها از طریق یکپارچه سازی داده های ترافیک زنده استفاده می کنند.
برای مثال، راننده تحویل دارای یک برنامه تحویل بهینه سازی شده است که به صورت بالا درنگ با داده های آب و هوا و داده های ترافیک ارتباط برقرار می‌کند، به گونه‌ای که اگر یک ترافیک شدید و تصادفی اتفاق افتاده باشد یا گزارش های آب و هوا، برف یا طوفان را پیش بینی کنند، برنامه به طور خودکار یک مسیر جایگزین را پیشنهاد می‌کند.
Amazon یکی دیگر از شرکت هایی است که از تحلیل شناسی داده های بزرگ به منظور بهبود فرآیند کسب و کار و تجربه خرده فروشی استفاده می‌کند. آن‌ها در حال حاضر از الگوریتم‌هایی برای پیشنهاد و توصیه محصولات دیگر بر اساس رفتار خرید قبلی شما استفاده می‌کنند. رابین هوش اولین شرکت دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

بهبود و بهینه سازی فرآیند های کسب و کار

Amazon در تحلیل شناسی پیش بینانه بسیار خوب عمل می‌کند و باور دارد که قبل از خرید، می‌داند که شما چه چیزی را خریداری خواهید کرد، به طوری که قبل از اینکه کالا حتی در سبد خرید شما قرار بگیرد، آن را به شما عرضه می‌کند. به علاوه، اگر شما سرویس تحويل “Minute Amazon Prime Air30” را انتخاب کنید، Amazon حتی می‌تواند کالای شما را در عرض 30 دقیقه از طریق یک “پهپاد پیک” در درب منزل تحویل دهد. جف بزوس مدير عامل شرکت این روند را پهپاد پیک می‌نامد.
تحلیل شناسی داده های بزرگ همچنین به ماشین آلات و دستگاه‌ها کمک می‌کند دقیق‌تر و مستقل‌تر شوند. به عنوان مثال، ابزارهای داده های بزرگ برای راندن ماشین Google بدون نیاز به راننده استفاده می‌شوند. تویوتا پریوس مجهز به دوربین ها و GPS و همچنین کامپیوترهای قدرتمند و حسگرهایی است که با خیال راحت می‌توانند در جاده‌ها بدون دخالت انسان خودرو را هدایت کنند.
ابزارهای داده های بزرگ برای بهبود و بهینه سازی شبکه های انرژی با استفاده از داده از کنتورهای هوشمند استفاده می‌شوند. ما حتی می‌توانیم از ابزارهای داده های بزرگ برای بهینه سازی عملکرد کامپیوترها و انبار داده ها استفاده کنیم.با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی شرکت رابین هوش می‌توانید به کسب و کار خود رونق بخشید.
تولیدکنندگان برای پیش بینی زمان مناسب جایگزینی یا حفظ قطعات، داده های لرزش جزیی تجهیزات خود را پایش می‌کنند. جایگزین کردن زود باعث هدر رفتن پول می‌شود. جایگزینی دیر باعث توقف کار می‌شود. شرکت های حمل و نقل و پست می‌توانند از حسگرها در پالت‌ها و دستگاه‌های دستی استفاده کنند. این حسگرها شرایط تحویل را ثبت می‌کنند تا مکان فعلی رانندگان و همچنین موتورهای کامیونت ها را برای ایجاد سرویس‌های پویا و غیره پایش کنند.

بهبود امنیت کسب و کار و کاهش تقلب

داده های بزرگ در حال حاضر به شدت در بهبود امنیت کسب و کار از طریق تحلیل شناسی فیلم دوربین های مدار بسته به کار گرفته می‌شوند. شرکت های کارت اعتباری و بیمه از تحلیل شناسی داده ها برای شناسایی و جلوگیری از تقلب استفاده می‌کنند.اگر می‌خواهید برای تبلیغ کسب وکارتان در شبکه های اجتماعی از رقبایتان پیشی بگیرید روی ارتباط سریع با سلبریتی ها کلیک کنید.
یکی از مشتریان من که در حوزه مهندسی و خدمات زیرساخت های کسب و کار فعالیت می‌کند، از ابزارهای تحلیل داده ها استفاده می‌کند. افرادی که در محیط‌های بالقوه خطرناک یا استرس زا کار می‌کنند، برای اندازه‌گیری سطح خستگی و سطح استرس دایما مورد ارزیابی قرار می‌گیرند، چون خستگی بیش از حد آن‌ها به طور بالقوه باعث حادثه می‌شود.

به عنوان مثال، شرکت‌های بیمه از الگوریتم های داده های بزرگ برای بررسی ادعاهای جعلی و همچنین ناهنجاری‌ها در درخواست بیمه استفاده می‌کنند.
به علاوه، از داده های بزرگ برای خنثی سازی حملات سایبری استفاده می‌شود. الگوریتم های داده بزرگ و تکنیک‌های مصور سازی داده ها می‌توانند حملات سایبری را تشخیص دهند و هنگامی که آن‌ها رخ می‌دهند، به مردم هشدار دهند و همچنین سیستم های حیاتی را خاموش کنند.
البته فقط کسب و کار نیست که از تحلیل شناسی برای امنیت استفاده می‌کند؛ نهادهای قانونی و دولت‌ها نیز برای خنثی کردن حملات تروریستی و پیشگیری از وقوع جرم از آن استفاده می‌کنند.
بدیهی است میزان پایش لازم برای جلوگیری از این حملات، مسایل مربوط به حریم خصوصی شخصی و امنیت را مطرح می‌کند، اما شکی نیست که این برنامه ها به امنیت بیشتر ما کمک می‌کنند. نیروهای پلیس در سراسر جهان نیز از ابزارهای داده های بزرگ برای گرفتن مجرمان و حتی پیش بینی فعالیت های جنایی استفاده می‌کنند .

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌ی تحلیل داده کلیک کنید.

بهبود و بهینه سازی فرآیند های کسب و کار