داده های بزرگ همچنین برای بهبود بسیاری از جنبه های شهر های ما و زیرساخت های دیگر استفاده می‌شوند. به عنوان مثال، اجازه می‌دهند شهر ها جریان ترافیک خود را بر اساس اطلاعات ترافیک بلادرنگ و همچنین رسانه های اجتماعی و اطلاعات آب و هوا بهینه سازی کنند. تعدادی از شهر ها در حال حاضر از تحلیل شناسی داده های بزرگ با هدف تبدیل خود به شهر هوشمند استفاده می‌کنند که در آن‌ها زیرساخت حمل و نقل و صنایع همگانی به هم پیوسته هستند و به صورت بلادرنگ با هم ارتباط برقرار می‌کنند. در این نوع سیستم یک اتوبوس به طور خودکار برای یک قطار با تأخیر صبر می‌کند و چراغ های راهنمایی حجم ترافیک را پیش بینی می‌کنند و برای به حداقل رساندن آن عمل می‌کنند.
یکی دیگر از نمونه های درخشان، برنامه کوچک توسعه یافته توسط شهر بوستون برای تشخیص چاله‌های موجود در جاده‌هاست. در گذشته آن‌ها خودروهای ویژه‌ای را برای انجام یک بررسی کامل، دو بار در سال به اطراف جاده های بوستون می‌فرستادند تا مشکلات موجود در هر جاده و میزان بد بودن آ‌ن‌ها در هر مکان را تشخیص دهند.
پس از مدتی آن‌ها برنامه‌ای ایجاد کردند و از مردم بوستون خواستند تا آن را با گوشی های هوشمند خود دانلود کنند و در پس زمینه گوشی اجرا کنند.رابین هوش اولین شرکت دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.
هنگامی که مردم به زندگی روزانه خود می‌پردازند، به سوی محل کار، به مرکز خرید یا به سوی ورزشگاه رانندگی می‌کنند، شتاب سنج موجود در گوشی آن‌ها سرعت حرکت هر فرد را اندازه گیری می‌کند و هر باری را که سرعت خود را آهسته می‌کند یا ترمز می‌گیرد، ضبط می‌کند. پس از آن یک الگوریتم کوچک به این داده ها برای شناسایی چاه‌های بالقوه اعمال می‌شود. این الگوریتم بسیار هوشمندانه و بسیار ساده است. هنگامی که شما در امتداد یک جاده رانندگی می‌کنید و چاله‌ای را می‌بینید، معمولا سرعت خود را کم می‌کنید یا برای اجتناب از آن، خودرو را کمی منحرف می‌کنید و پس از آن مجددا سرعت می‌گیرید و حتی اگر شما آن را نبینید یا نتوانید از آن اجتناب کنید، حسگر تلفن هوشمند شما دست انداز افقی کوچک را تشخیص می‌دهد.
این الگوریتم قادر به جداسازی چاله‌ها از داده های تلفن های هوشمند است. تمام این داده ها سپس به پایگاه برمی‌گردند و تقریبا یک نقشه بلادرنگ از خیابان‌ها و چاله‌های شهر ایجاد می‌کنند. به جای اتلاف مقادیر بسیار عظیمی از وقت و پول فقط برای شناسایی بدترین چاله‌ها، شهر در حال حاضر قادر به ارسال مستقیم پرسنل و منابع برای تعمیر آن‌ها است.

بهبود شهر ها و سایر زیرساخت ها

فرصت های جدید کسب و کار

تحلیل شناسی داده ها می‌توانند کسب و کار شما را در شهر از دو جهت مختلف متحول کنند. اول می‌توانید کسب و کار هوشمند را با استفاده از چارچوب شرح داده شده برای بررسی مدل کسب و کار موجود خود ایجاد و از بینش ها برای بهبود روش انجام کسب و کار خود استفاده کنید. مزایای بزرگی برای بهره مندی هر کسب و کار در هر بخش وجود دارد.
به علاوه، این امکان وجود دارد که داده ها در نهایت مدل کسب و کار شما را تغییر دهند یا منجر به تنوع شوند. برای مثال اگر شما متوجه شوید که دارای توانایی جمع آوری مقدار زیادی از داده ها هستید، به طور بالقوه داده ها موارد ارزشمندی در مورد کسب و کار شما و چگونگی بهبود تصمیم گیری خواهند گفت. اگر می‌خواهید برای تبلیغ کسب وکارتان در شبکه های اجتماعی از رقبایتان پیشی بگیرید روی ارتباط سریع با سلبریتی ها کلیک کنید.
هدف اصلی داده های بزرگ پیدا کردن پاسخ‌ها به مهم‌ترین سوال پاسخ داده نشده کسب و کار با سؤالات هوشمند شما است. با این حال، زمانی که شرکت منابعی برای پاسخ به سؤالات حیاتی کسب و کار پیدا کند، می‌تواند از داده های بزرگ برای حمایت از عملیات در حال انجام و فرآیند های کسب و کار استفاده کند. به عنوان مثال، یک شرکت کارت اعتباری ممکن است با یک سؤال در مورد راه‌های جدید کشف تقلب آغاز کند، اما زمانی که راه‌هایی برای شناسایی کارت های اعتباری جعلی از طریق تحلیل داده های بزرگ پیدا کرد، می‌تواند از منابع داده های بزرگ و ابزارها برای پایش عملیات کارت استفاده کند.

بهبود شهر ها و سایر زیرساخت ها

مثال دیگر یک شرکت بیمه است که برای پایش بهتر رفتار رانندگی مشتریان خود از حسگرهای داخلی یا حسگرهای تلفن هوشمند استفاده می‌کند. زمانی که راه قابل اعتماد برای انجام این کار پیدا کرد، تمرکز خود را روی بهره برداری تجاری از این فرآیند منتقل کرد. مشتریان جدید در حال حاضر قادر به انتخاب کردن حق بیمه های پویا بر اساس سبک رانندگی خود هستند.
اگر یک مشتری می‌تواند رانندگی ایمن و مراقبت از بنگاه‌های واقعا هوشمند داده ها را به استراتژی‌های موجود خود اعمال می‌کنند و عملکرد خود را بهبود می‌دهند و این بینش ها را برای بهبود مداوم بهره وری عملیاتی ادغام می‌کنند. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی شرکت رابین هوش می‌توانید به کسب و کار خود رونق بخشید.
به علاوه، شرکت ها باید پذیرای هر فرصت کسب و کار جدیدی که ایجاد می‌شود، باشند. این امر به ویژه زمانی محقق می‌شود که شما حجم عظیمی از داده های اختصاصی را در اختیار داشته باشید.
عاقلانه این است که هرگز با داده شروع نکنید و سعی کنید و کشف کنید که چه مواردی در حال حاضر در اینجا وجود دارد، اما هنگامی که شما با داده های خود آشنا شدید و هنگامی که برای پاسخ به سؤالات استراتژیک خود تحت فشار قرار گرفتید، کشف داده گاهی اوقات می‌تواند پرسش‌های هوشمند جدیدی را آغاز کند و همچنین راه‌های جدیدی را برای پاسخ به سؤالات موجود کشف کند. انفجار در انواع داده ها و توانایی روز افزون ما برای تحلیل آن به برخی از تغییرات عمده تجاری برای برخی از شرکت ها منجر شده است.

رولز رویس تولید کننده موتور هواپیما یکی دیگر از نمونه های درخشان در این زمینه است که اطلاعات مدل کسب و کار را تغییر داده اند. این شرکت با موفقیت به سوی مدل کسب و کار «چاپگر و جوهر » نقل مکان کرد. ممکن است سود کمی (یا در واقع هیچ سودی) در ساخت چاپگر اصلی وجود داشته باشد، اما پول واقعی از جوهری که مشتری خرید می کند، حاصل می شود. رولز رویس برای اینکه در شرایط رقابتی باقی بماند، به دنبال پاسخ به پرسش های هوشمند خود در مورد آنچه که مشتری آن‌ها نیاز دارد، بود.
در حال حاضر آن‌ها با استفاده از هزاران حسگر که در سراسر موتور جایگذاری می‌شوند، موتورها را پایش می‌کنند. این حسگرها به طور مداوم بر عملکرد بیش از 3700 موتور جت در سراسر جهان برای شناسایی مشکلات قبل از وقوع آن‌ها پایش دارند. در نتیجه، رولز رويس مدل کسب و کار خود را از تولیدکننده صرف، به ایجاد داده های بزرگ جریان های درآمد جاری روی کسب و کار تولیدی خود تغییر داد. حالا رولز رويس هم موتور و هم خدمات پایش موتور را به فروش می‌رساند.
آن‌ها از مشتریان خود بر اساس میزان مصرف از موتور هزینه دریافت می‌کنند و بخش‌های معیوب را تعمیر و جایگزین می‌کنند. برای اطلاع از قیمت دیجیتال مارکتینگ بر مبنای هوش مصنوعی کلیک کنید.
پس مشتری به طور مؤثر اقدام به خرید یک گزینه برای تعمیر و نگهداری پویا می‌کند و این سرویس در حال حاضر 70 درصد از درآمد سالانه بخش موتور هواپیما را تشکیل می‌دهد.
هنگامی که پرواز MH370 از خطوط هوایی مالزی در 8 مارس 2014 با 239 مسافر و خدمه مفقود شد، شایعه ها و حدس و گمان ها همه جا را پر کردند. گزارشی که در مورد ناپدید شدن هواپیما منتشر شد، حاکی از این بود که هواپیما از آخرین موقعیت شناخته شده‌اش، حداقل چهار ساعت دیگر پرواز داشته است . حسگرهایی که در داخل دو موتور ترنت 800 توسط رولز رویس تعبیه شده بودند، تأیید کردند که این مسئله صحت ندارد.

این حسگرها همچنین قادر به ارایه اطلاعات امنیتی مهم در اطراف حادثه هستند و داده هایی که جمع آوری می‌کنند، انتقال می‌دهند و تحلیل می‌کنند، آسمان را امن‌تر و کارآمدتر می‌کنند. برای مثال حملات رعد و برق به هواپیمای مسافربری را در نظر بگیرید. رعد و برق یک هواپیما را حداقل دو بار در هر ساعت در جایی از جهان مورد حمله قرار می‌دهد. در روزهای قبل از عصر تحليل داده هر حمله به طور خودکار باعث بازرسی کامل موتور به محض فرود هواپیما می‌شد. این موضوع باعث تأخیر در پرواز بازگشت، تحریک مسافران و تأثیر منفی در هنگام عزیمت مجدد (OTD) آن‌ها می شد که یکی از معیارهای مهم در مسافرت های هوایی است. در حال حاضر به محض اینکه موتور با چالش روبه رو شود، سیلی از اطلاعات به طور خودکار به HQ ارسال می شود، نمودارها ایجاد می شوند و تکنسین ها به ارزیابی تأثیر بالادرنگ حادثه می پردازند. به طوری که قبل از اینکه هواپیما حتى فرود آید، رولز رویس می تواند با اعتماد به نفس مطلق به خطوط هوایی بگوید که آیا نیاز هست هواپیما به زمین برگردد یا می‌تواند به سفر خود ادامه دهد.
حسگرهای موجود در موتور هواپیما اجازه می‌دهند خلبانان کارایی سوخت را مدیریت کنند و با توجه به اینکه صنعت هواپیمایی 200 میلیارد دلار در سال را صرف سوخت می‌کنند، حتی یک صرفه جویی دو درصدی منجر به کاهش چهار میلیارد دلاری در هزینه های سالانه می شود. یکی دیگر از خدمات کارایی سوخت، این بار از حسگرهای موجود در موتورهای قطار نشأت می گیرد و از تحلیل و ارزیابی زمین و محل قطار برای محاسبه سرعت مطلوب با حداکثر کارایی سوخت استفاده می کند.
با استفاده از داده های عملیاتی از حسگرهای تعبیه شده در طیف وسیعی از ماشین آلات و موتورها، GE تحلیل خود را برای شناسایی الگوها و ارایه های بینش های تجاری مربوطه اعمال می‌کند و مانند رولز رویس، GE نیز خدمات اضافی برای محصولات خود معرفی کرده است که برای بهبود کارایی بالادرنگ و به حداقل رساندن خرابی های ناشی از نقص قطعات، طراحی شده اند. این سرویس در حال حاضر برای یک سوم از کسب و کار GE موجود است.

برای مطالعه مقاله های دیگر در زمینه‌ی تحلیل داده کلیک کنید.

بهبود شهر ها و سایر زیرساخت ها