چگونه هوش مصنوعی و فن آوری های روز دنیا باعث کاهش دومینوی تصادفات جاده ای می شوند؟

همه روزه جاده ها و بزرگراه ی کشور شاهد تردد وسائل نقلیه عمومی ، شخصی و باری است. در بعضی ساعات روان و در بعضی ساعات به علت تردد زیاد ، حوادث طبیعی و تصادفات شاهد ترافیک هستیم‌‌‌‌‌ .  این عوامل باعث پرداخت هزینه هایی جانی و مادی از جمله آلودگی هوا ، میزان مصرف سوخت ، بیمه ، درمان و غیره می شود.
حال با نزدیک شدن به تعطیلات از جمله تعطیلات نوروز شاهد سیل عظیمی از سفرها با وسائل نقلیه شخصی و عمومی هستیم . خانواده ها با بستن ساک ها و چمدان ها مشتاقانه به دیدار دیگر اعضای خانواده خود می روند و یا برای استراحت و دور بودن از مشغله های روزانه در محیط زندگی به مسافرت می روند. در این دوره از بازه زمانی شاهد افزایش تردد جمعیت در جاده های بین شهری می شویم  که همین امر سبب به وجود آمدن ترافیک هایی سنگین در بازه های  زمانی طولانی در سطح جاده های کشور می شود. ترافیک به تنهایی عامل به وجود آمدن اتفاقات در جاده نمی شود ولی عامل به وجود آمدن بی حوصلگی، خستگی، خواب آلودگی و عواملی که تعادل روحی را بر هم می زند می شود. نتیجه ای که شاهد آن می شویم به وجود آمدن تصادفات در جاده ها و بزرگراه هاست که همین تصادفات اولیه عامل به وجود آمدن ترافیک بیشتر می شود که شاهد به وجود آمدن چرخه و یا دومینویی از تصادفات می شویم تا زمانی که این چرخه بایستد. در واقع نوعی گذر از هفت خان رستم را شاهد هستیم .

تصادفات جاده ای را می توان به سه گروه تقسیم کرد :
۱-جاده‌ای : در جاده های کشور ۵ هزارو سیصد نقطه حادثه خیز داریم .
۲-انسانی: آمار ها نشان می دهد که ۳۹ درصد تصادفات جاده ای بر اثر واژگونی خودرو است که این نشان می دهد راننده ها در هنگام رانندگی دقت کافی ندارند. عدم توجه به جلو و عدم توجه به سرعت مطمئنه که در هر دو انسان دخیل است.
۳-خودرویی: آمار ها نشان می دهد ۹۰درصد خودرو های در حال تردد در جاده ها تولید داخلی است که فاقد استانداردهای ایمنی بین المللی است.

طبق آمار جهانی WHO کشورهای اروپایی همچون سوئد ، هلند ، آلمان جزء کشورهای پیشرو در زمینه کاهش تصادفات جاده ای با استفاده از هوش مصنوعی ، فن آوری های  روز دنیا ، فرهنگ سازی و تصمیم گیری های درست هستند که هدف آن ها به صفر رساندن تصادفات است.همچنین کشورهای در حال توسعه که بیشترین تصادفات جاده ای و تلفات جانی را دارند به ترتیب : زیمباوه، ایران ، هند و مصر هستند. که هند یکی از کشورهای پیشتاز در زمینه کاهش تصادفات در بین کشورهای در حال توسعه است.طبق آمار منتشر شده پزشک قانونی کشور در 9 ماه اول سال 98 نسبت به سال 97 رشد 1.4 درصد آمار کشته شدگان بر اثر تصادفات جاده ای  را در کشور داشته ایم.

برداشت های هوش مصنوعی از داده های تصادفات جاده ای برای یک مدل بهینه برای کاهش خسارات

هوش مصنوعی چیست ؟

امروزه دیگر هوش مصنوعی تخیل نیست بلکه به واقعیت تبدیل شده و به انسان ها کمک می کند تا کاربرد های پیشرفته ای در زمینه های پزشکی و سلامت ، صنعت ،کشاورزی و غیره داشته باشد تا در آرامش و آسایش زندگی کنند. هوش مصنوعی یک دستگاه و یا یک ربات نیست بلکه مجموعه ای است که با تجزیه و تحلیل رویکردها ، روش ها و فن آوری ها، رفتار هوشمندانه را از خود نشان می دهد.

هوش مصنوعی چه کاربردی درکاهش تصادفات جاده ای دارد ؟
می توان با تلفیق فن آوری های روز دنیا با  قدرت هوش مصنوعی داده هایی با حجم عظیم را جمع آوری کرد و با تجزیه و تحلیل بر روی داده ها  تصادفات جاده ای  را کاهش داد.
در این زمینه شرکت های پیشرو در هوش مصنوعی کمک های فراوانی را با ارئه سخت افزارها و اپلیکیشن ها کرده اند.  برای مثال خودرو های خودران ، تنظیم چراغ راهنمای هوشمند ، اپلیکیشن های مسیریاب ، هوشیار سازی راننده و سایر سرویس ها و تکنولوژی هایی که روز به روز توسعه می یابند. حال نمونه هایی از کاربرد هوش مصنوعی در کاهش تصادفات جاده ای و ترافیک ها را بررسی می کنیم.

گروهی از دانشجویان دانشگاه دافودیل بنگلادش بعد از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه ، شرکتی به نام Avvene AI را تاسیس کردند که با استفاده از هوش مصنوعی سیستم ترمز خودکار را ارئه داده اند که ترکیبی ازسیستم های سخت افزاری و نرم افزاری است که با هوش مصنوعی اداره می شود. این سیستم با استفاده از هوش مصنوعی و با جمع آوری اطلاعات در مورد سرعت و جزئیات آن  سیستم ترمز یک وسیله نقلیه را کنترل می کند. این دستگاه قادر خواهد بود انواع اشکال مختلف اشیا و انسان و همچنین علائم راه را تشخیص دهد و نظارت بر سرعت خودرو داشته باشد. اما با توجه به ضعف صنعت خودرو سازی کشورشان نمی توانند در حال حاضر خودرو تمام هوشمند تولید کنند . آن ها این نقیصه را با به بکارگیری هوش مصنوعی و هوشمند سازی برخی قطعات خودرو برطرف کردند.

برداشت های هوش مصنوعی از داده های تصادفات جاده ای برای یک مدل بهینه برای کاهش خسارات
برداشت های هوش مصنوعی از داده های تصادفات جاده ای برای یک مدل بهینه برای کاهش خسارات

یکی دیگر از استارت آپ هایی که در زمینه هوش مصنوعی فعالیت می کند استارت آپ Dreq است . که برای اولین بار در دبی و دیترویت شروع به کار کرد.نحوه فعالیت آن ها این گونه است که نقاط پر خطر را بهتر شناسایی کنند و با استفاده  ترکیبی از سنسورها در جاده ها، هوش مصنوعی و رایانه موجود در خودرو ها ، رانندگان را از خطر احتمالی با خبر سازند. به عنوان مثال فناوری Dreq می تواند از دوربین ها کنار جاده استفاده کند تا تشخیص دهد که اتومبیل به نقطه خطر نزدیک می شود یا خیر،که اگر به نقطه خطر نزدیک می شود با استفاده از اخطار های شنیداری و یا دیداری به راننده خبر داده می شود. همچنین می توان رانندگان پر خطر را با استفاده ازتحلیل های  هوش مصنوعی شناسایی کرد و آن ها را تحت نظر گرفت و اخطار ها را به گونه دیگری برای آن ها فرستاد و رانندگانی دیگر در آن  مسیر را  از خطر با خبر کنند .

شرکت Nauto   فعالیت خود را در زمینه یاری رساندن به رانندگان شروع کرده است. بدین صورت که با جمع آوری داده ها از طریق دوربین های داخل ماشین و کنار جاده ها حالت رفتاری راننده و انحرافات مسیری راننده را از طریق الگوریتم های هوش مصنوعی تشخیص می دهد که راننده در حالت پریشانی و اضطراب ،خواب آلودگی ، درحال سیگار کشیدن و یا استفاده از تلفن همراه است. شرکت های ناوگان حمل و نقل عمومی از این سیستم حمایت کردند چون باعث کم شدن تصادفات و کاهش مطالبات بیمه ای می شد. به عنوان مثال اگر راننده ای دچار خواب آلودگی بود راننده جایگزین فورا اعزام می شد.

برداشت های هوش مصنوعی از داده های تصادفات جاده ای برای یک مدل بهینه برای کاهش خسارات
برداشت های هوش مصنوعی از داده های تصادفات جاده ای برای یک مدل بهینه برای کاهش خسارات

شرکت زیمنس با استفاده از دوربین های راهنمایی و رانندگی داده های مربوط به وسایل نقلیه را جمع آوری می کند و آنها را به مرکز کنترل ترافیک ارسال می کند تا از طریق  الگوریتم های هوش مصنوعی برای ارزیابی تراکم جاده ها استفاده کنند. مرکز کنترل ترافیک می تواند زمان چراغ راهنمایی را بر اساس تحلیل های هوش مصنوعی تغییر دهد علاوه بر این  مرکز کنترل ترافیک می تواند با بهره گیری از اپلیکیشن های مسیریاب داده های مکانی را دریافت کند تا زمان چراغ راهنمایی را با تغییر و تحولات رویداده تطبیق دهد و ترافیک را کنترل کند.

استارت آپ CardioID  از طریق بیومتریک نظارت بر ضربان قلب و نبض راننده دارد. بدین صورت که بطور مداوم ضربان قلب و نبض راننده با استفاده از ECG  تعبیه شده در فرمان خودرو و الگوریتم های هوش مصنوعی کنترل می شود. بنابراین می توان مشکلات سلامتی قلبی و خواب آلودگی را تشخیص داد. (معمولاً برای اندازه گیری ضربان قلب فرد به یک دستگاه خارجی نیاز است که در این حالت در حال حاضر در فرمان تنظیم شده است.)