دکتر اندرسون می‌گوید:«یافتن یک تأمین کننده منابع خارجی باصلاحیت که بتوان به وی اعتماد نمود و در عین حال بتواند نیازهای شرکت مجازی را برآورده نماید، امری مهم و چالش برانگیز است.»
همچنین جهت ارتباط برقرار کردن با تأمین کننده منابع خارجی، انجام جلسات حضوری از اهمیت فراوانی برخوردار است. با توجه به گسترش فواصل جغرافیای، تعداد کمتری از اینگونه جلسات قابل اجراست، ولی این موضوع اهمیت دارد که جلسات بر اساس برنامه مرتبی برگزار گردد. همچنین تجربه دکتر اندرسون نشان می‌دهد که به کارگیری شرکت های بزرگ تأمین کننده منابع خارجی با فواصل جغرافیای زیاد برای توسعه پروژه کارا و بهینه نیست. یک هماهنگ کننده بایستی پیگیر امور بوده و در ارتباط با تأمین کننده منابع خارجی باشد. برای اطلاع از قیمت دیجیتال مارکتینگ بر مبنای هوش مصنوعی کلیک کنید.
زمانیکه از چندین تأمین کننده منابع خارجی برای یک پروژه استفاده شود، در راستای هدایت پروژه و دستیابی به مقاصد ارتباط مستقیم شرکت مجازی با هر یک از تأمین کنندگان منابع خارجی از اهمیت خاصی برخوردار است. بنابر این ارتباط بین تأمین کننده منابع خارجی شماره1 و تأمین کننده منابع خارجی شماره 2 تنها بر اساس شرایط تعریف شده شفاف و تعیین نمودن فرایند گزارش دهی به مدیریت شرکت مجازی قابل اجراست.

تعریف شرکت مجازی از دیدگاه دکتر اندرسون

دکتر اندرسون می‌گوید: «شرکت کارفرمای فعلی من یک شرکت مجازی کامل نیست، ولی ما فعالیت ها را به صورت مجازی انجام می دهیم». واحدهای تولید، تحقیق و توسعه به صورت فعالیت های بیرونی هستند و شرکت دارای هیچ آزمایشگاه داخلی نیست و در واقع شرکت مجازی هیچ واحد تحقیق و توسعه مرکزی در داخل شركت ندارد. از طرفی دیگر شرکت فعلی دارای نیروی فروش داخلی می‌باشد و در این مورد به عنوان شرکت مجازی عمل نمی‌کند. دکتر اندرسون اشاره می‌کند که شرکت با بیش از 15 تا 20 نفر کارمند را نمی‌توان به عنوان شرکت مجازی دسته بندی نمود. از طرفی دیگر، می‌توان اینگونه استدلال نمود که روش فعالیت شرکت، تعیین کننده مجازی بودن شرکت است و تعداد پرسنل اثری ندارد.
چه صلاحیت‌های هسته‌ای برای سازمان شرکت مجازی مورد نیاز است؟ طبق نظر دکتر اندرسون، صلاحیت‌های ترجیحی در شرکت مجازی، متخصصین ارشد شرکت‌های بزرگ غیر مجازی هستند. چنین افراد ارشد، در زمینه صنایع مربوطه دارای تجربه مناسبی در سطوح مختلف توسعه محصولات و پروژه مانند تحقیق، توسعه بالینی، تولید، مصوبات قانونی و بازاریابی دارند که می‌توانند تصویر کلی و چشم انداز شرکت را ایجاد نمایند.

ارتباط بین شرکت مجازی و تأمین کنندگان منابع خارجی

جمع بندی
نظریات از نقطه نظر دکتر اندرسون مزایای ساختار شرکت مجازی به شرح زیر است:

 • نیازی به سرمایه گذاری دائمی در زیر ساختارها و نیروی انسانی وجود ندارد.
 • انعطاف پذیری مناسب و توأم با قالب شرکت مجازی می‌باشد.
 • هیچ مسئولیت و پستی برای پرسنل اداری وجود ندارد.
 • امکان اجرای چندین پروژه بصورت همزمان وجود دارد، به طوری که اجرای چندین پروژه در شرکت‌های غیر مجازی پرهزینه و زمان بر است.

 چالش‌ها و مسائل مهم درباره ساختار شرکت مجازی به شرح زیر است:

 • شناسایی تأمین کنندگان منابع خارجی مناسب
 • اغلب اهداف راهبردی شرکت هم راستا با اهداف عمومی کسب و کار تأمین کنندگان منابع خارجی نیست و دستیابی به تعهد بالای تأمین کنندگان منابع خارجی کار مشکلی است. با استفاده از خدمات دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی شرکت رابین هوش می‌توانید به کسب و کار خود رونق ببخشید.
 • گفت و گو و مذاکرات با هر یک از تأمین کنندگان منابع خارجی برای تعیین قیمت و دستمزد زمان بر است. عقد قرارداد مناسب جهت نظارت و کنترل امور مانند مالکیت نتایج توسعه
ارتباط بین شرکت مجازی و تأمین کنندگان منابع خارجی

تجربه آقای جونز در ارتباط با سازمان های کسب و کار مجازی

 آقای جونز به عنوان معاون ارشد، شرکت توسعه ای در شرکت علوم زیست شناسی آمریکایی و بعنوان مدیرعامل و عضو چندین هیأت مدیره شرکت ها در اروپا و آمریکاست. آقای جونز به عنوان مدیرعامل در تأسیس شرکت مجازی بلژیکی فعال بود.
همچنین رئیس هیأت مدیره در چندین شرکت سوئیسی نیز می‌باشد. آقای جونز در زمینه کسب و کار علوم زیست شناسی در چندین پست شامل مدیرعاملی فعال بودند، همچنین وی تجربیات فراوانی از شرکت‌های استارت آپ تا صنایع بزرگ دارویی بین المللی دارد. وی در زمینه ایجاد شرکت از مرحله تأسیس شامل شروع شرکت هایی که بر اساس ایده های علمی از نوآوری های علمی دانشگاهی ایجاد شده تا تأسیس، توسعه، کوچک کردن اندازه شرکت و خروج فعالیت داشته است.اگر می‌خواهید برای تبلیغ کسب وکارتان در شبکه های اجتماعی از رقبایتان پیشی بگیرید روی ارتباط سریع با سلبریتی ها کلیک کنید.

تعریف شرکت مجازی از دیدگاه اقای جونز

طبق نظر آقای جونز، ساختار شرکت مجازی، بدین گونه است که تنها فعالیت‌های اصلی در داخل شرکت صورت گرفته و سایر موارد به صورت فعالیت های خارجی انجام می‌شود. فعالیت‌هایی که نمی‌توان توسط افراد خارج از شرکت انجام داد شامل مدیریت اجرایی، مالی و علمی است. به علاوه، جواهرات تاج نشان علمی یا قابلیت‌های هسته‌ای علمی که به آن مغز متفکر گفته می‌شود که در واقع شرکت به آن وابسته است را نمی‌توان به خارج از شرکت منتقل نمود و بایستی در داخل شرکت نگهداری شود. از فعالیت هایی که می‌توانند به راحتی در خارج از شرکت انجام شوند می‌توان به توسعه کسب و کار، مدیریت مالکیت معنوی نیز اشاره نمود.

تجربه آقای جونز در ارتباط با سازمان های کسب و کار مجازی

 آقای جونز به عنوان معاون ارشد، شرکت توسعه ای در شرکت علوم زیست شناسی آمریکایی و بعنوان مدیرعامل و عضو چندین هیأت مدیره شرکت ها در اروپا و آمریکاست. آقای جونز به عنوان مدیرعامل در تأسیس شرکت مجازی بلژیکی فعال بود. همچنین رئیس هیأت مدیره در چندین شرکت سوئیسی نیز می‌باشد. آقای جونز در زمینه کسب و کار علوم زیست شناسی در چندین پست شامل مدیرعاملی فعال بودند، همچنین وی تجربیات فراوانی از شرکت‌های استارت آپ تا صنایع بزرگ دارویی بین المللی دارد. وی در زمینه ایجاد شرکت از مرحله تأسیس شامل شروع شرکت هایی که بر اساس ایده های علمی از نوآوری های علمی دانشگاهی ایجاد شده تا تأسیس، توسعه، کوچک کردن اندازه شرکت و خروج فعالیت داشته است.

تعریف شرکت مجازی از دیدگاه اقای جونز

طبق نظر آقای جونز، ساختار شرکت مجازی، بدین گونه است که تنها فعالیت‌های اصلی در داخل شرکت صورت گرفته و سایر موارد به صورت فعالیت های خارجی انجام می‌شود. فعالیت‌هایی که نمی‌توان توسط افراد خارج از شرکت انجام داد شامل مدیریت اجرایی، مالی و علمی است. به علاوه، جواهرات تاج نشان علمی یا قابلیت‌های هسته‌ای علمی که به آن مغز متفکر گفته می‌شود که در واقع شرکت به آن وابسته است را نمی‌توان به خارج از شرکت منتقل نمود و بایستی در داخل شرکت نگهداری شود. از فعالیت هایی که می‌توانند به راحتی در خارج از شرکت انجام شوند می‌توان به توسعه کسب و کار، مدیریت مالکیت معنوی نیز اشاره نمود.

چالش و مشکلات اصلی در مدل کسب و کار مجازی

 طبق نظر آقای جوز، رابین هوش اولین شرکت دیجیتال مارکتینگ برمبنای هوش مصنوعی برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید، چالش‌های اصلی یک شرکت مجازی در مقایسه با ساختار شرکت بزرگتر به شرح زیر می‌باشد:

 • ارتباط با مشاوران با تأمین کنندگان منابع خارجی؛
 • صرف زمان برای انجام مذاکرات؛
 • تهیه و کنترل برنامه بودجه بندی.

آقای جونز تأکید می‌کند که بزرگترین چالش، برقراری ارتباط مناسب بین مدیرعامل یا مدیر پروژه در شرکت مجازی با مشاوران و تأمین کنندگان منابع خارجی بالقوه است. همچنین چالش مشهودی در اجرای پروژه در خارج از شرکت وجود دارد، بطوریکه ممکن است شرکت شما تنها مشتری آن منبع خارجی نبوده یا پروژه شما به عنوان پروژه با اولویت بالا در نزد تأمین کننده منابع خارجی نباشد، بنابراین سؤال اینگونه مطرح می‌شود که چگونه می‌توان تمرکز مشاور یا تأمین کننده منابع خارجی را جلب کرد؟
رابطه با تأمین کنندگان منابع خارجی شکننده است چون همه موارد به مذاکره بستگی دارد و در بعضی مواقع ممکن است تغییر قیمت یا زمان مطرح شود که برای پروژه شما جذابیت نداشته باشد، به علاوه اینکه افراد می‌توانند در تضاد با کشمکش قرار بگیرند. در اختیار داشتن همه موارد به معنای بالا رفتن هزینه‌ها می‌شود. بنابراین در زمانی که چندین تأمین کننده منابع خارجی با مشاور وجود داشته باشد، بر اساس روند و موقعیت بازار باعث افزایش یا کاهش بودجه می‌شود.

فواید و مزایای اصلی در مدل کسب و کار مجازی
طبق نظر آقای جونز فواید و مزایای اصلی مربوط به مدل کسب و کار مجازی در مقایسه با سازمان های بزرگ به شرح زیر می‌باشد:

 • امکان کاهش سریع اندازه شرکت
 • وجود راه حل مناسب برای شروع یک شرکت

طبق نظر آقای جونز یکی از فواید شرکت مجازی این است که در زمان تصميم (تقریبا) می‌توان اندازه شرکت را کاهش داد. وی معتقد است که مدل شرکت مجازی بهترین راه برای تأسیس یک شرکت است اما در ادامه مسیر، نیم مرکزی بزرگتری مورد نیاز است و در انتها بایستی توسعه به نحوی پیش برود که همه امور در داخل شرکت انجام شود تا کنترل منابع (زمان و هزینه) امکان پذیر گردد.

نظريات نهایی
آقای جونز معتقد است که قالب شرکت مجازی برای شروع یک کسب و کار و توسعه پروژه مناسب است، اما توجه به این نکته ضروری است که این قالب برای مدت زمان کوتاهی در چرخه عمر شرکت می‌تواند مناسب باشد. همچنین در صورتی که شرکتی بخواهد تنها در قالب شرکت مجازی عمل نماید، ضررهای اجتماعی مخصوص به خود را بوجود می‌آورد، زیرا عملا هیچکس و یا تعداد افراد محدودی می‌توانند اعضای جدید را در زمینه توسعه محصول آموزش دهند زیرا دانش و تجربیات در خارج از شرکت صورت گرفته است.

ارتباط بین شرکت مجازی و تأمین کنندگان منابع خارجی